Druk offsetowy
Druk offsetowy aktualnie jest jedną z najpopularniejszych technik druku płaskiego, gdzie obraz nanoszony jest z płaskiej formy drukowej na papier za pomocą specjalnego cylindra pokrytego gumą. Każdy kolor CMYK w druku musi mieć osobną naświetloną formę druku. Każdy specjalny kolor (np. Pantone) musi więc mieć swoją formę i dla każdego nowego trzeba takową wykonać.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE DRUKU OFFSETOWEGO:



- Nakład/Opłacalność
- Cena za jeden arkusz przy druku offsetowym zmniejsza się wraz ze wzrostem nakładu. Jeśli nakład jest bardzo duży, to cena automatycznie się zmniejsza.
- Przy niskich nakładach druk offsetowy nie opłaca się. Wysokie koszty rozpoczęcia produkcji przyczyniają się do wysokich cen za jeden arkusz, ponieważ przygotowanie maszyny jest czasochłonne, a koszty płyt offsetowych duże.
- Zalety
- Do druku można wykorzystywać nie tylko paletę CYMK, ale również kolory specjalne takie jak złoto czy srebro oraz dodatkowe kolory na przykład ze składy Pantone.
- W tej technice wybór surowców i gramatur do druku jest bardzo zróżnicowany. Mogą to być papier, folia, karton i tym podobne.
- Charakterystyczna jest również wysoka jakość – jeśli druk offsetowy został dobrze wykonany z poprawnego projektu, na właściwie dostosowanych surowcach wygląda bardzo profesjonalnie. Jeśli zależy Państwie na estetyce to druk ten może być lepszym rozwiązaniem nawet przy niskich nakładach.
- Wady
- Dosyć długi czas potrzebny, aby farba wyschła po nadrukowaniu
- Brak możliwości personalizacji
Druk cyfrowy
Druk cyfrowy bazuje na przesłanych z komputera plikach bezpośrednia do cyfrowego urządzenia drukującego. W tej technice zapis cyfrowy jest zastępowany tradycyjną formą drukarską.
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE DRUKU CYFROWEGO:
- Nakład/Opłacalność
- Nawet wydrukowanie jednej odbitki jest opłacalne, można zatem wykonać druk takiej ilości egzemplarzy danej pracy, na jaki jest zapotrzebowanie.
- Druk cyfrowy jest bardziej opłacalny przy małych nakładach niż druk offsetowy, przy zachowaniu wysokich oczekiwań co do jakości.
- Zalety
- Drukowanie przebiega bardzo szybko, czas oczekiwania jest krótki, praktycznie „od ręki”
- Druk może być zrealizowany na różnych fakturach i gramaturach.
- Możliwość stosowania wielu kolorów oraz zarządzania kolorem
- Możliwa personalizacja wydruków
- WYSOKA JAKOŚĆ DRUKU – bardzo zbliżona do offsetu, nie tylko przy drukowaniu kolorowym, ale także tylko przy czarnym tekście.
- Wady
- Nieopłacalny przy dużych nakładach
- Format zadruku papieru (maksymalnie 318 mm x 1200 mm)